Deniz Parlak, Yaz Kampı ve LKD Hakkında Açıklama

(PDF olarak görüntülemek için tıklayın)

Linux Kullanıcıları Derneği olarak 2010’dan beri özgür yazılım teknolojilerinin hiçbir karşılık beklemeksizin anlatılığı 15 günlük ücretsiz bir yaz kampı düzenliyoruz.

Deniz Parlak yaz kampımızda bir katılımcı olarak 2013 yılında GNU/Linux Sistem Yönetimi 1. Düzey, 2014 yılında da GNU/Linux Sistem Yönetimi 2. Düzey Eğitimi almıştır. Kendisi eğitmenlerinin teşviki ile 2015 yılında yaz kampının GNU/Linux Sistem Yönetimi 1. Düzey sınıflarından birinde bir hafta boyunca eğitmenlik yapmıştır.

Kendisinin 2016 yılının yaz kampında da yine eğitmen olarak görev alması planlanıyordu. Deniz Parlak’ın kampa başvuran bir kadın adayı önce sosyal medyadan, daha sonra e-posta ve son olarak da telefonla rahatsız ettiğinin iletilmesinin ardından konuyla ilgili derneğin disiplin kurulu tarafından soruşturma açılmıştır. Soruşturma nedeniyle de kendisine 2016 yaz kampında görev verilmemiştir. Soruşturma sırasında, kendisi kamp görevlilerinden birini telefonla ve SMS yoluyla tehdit ettiği için soruşturma kapsamı genişletilmiştir. Soruşturmanın ardından 2016 yılı sonunda Deniz Parlak’ın LKD üyeliği sonlandırılmış, dernekle ilişiği kesilmiş ve dernek etkinliklerinde görev almamasına karar verilmiştir.

2017 yılında Deniz Parlak Temmuz ayında yapılan yaz kampı için ve Kasım ayında yapılan bir dernek etkinliğinde görev almak için başvurmuş ancak geri çevrilmiştir.

Davranışları nedeniyle topluluktan dışlanan Deniz Parlak, ne yazık ki kendisini yetiştiren topluluğu, yaz kampını ve orada görev alan insanları hedefleyen bir karalama kampanyasına girişmiştir. Fetöcülükten, sübyancılığa, derslere eğitmenlerin sarhoş girmesine kadar birçok akıl almaz iddia ortaya atmıştır. Sosyal medya üzerinden bunları gündeme getirmiş, iddialarını farklı tarihlerde 3 kez BİMER/CİMER üzerinden kamu kurumlarına taşımıştır ancak sonuç alamamıştır.

Derneğimiz kamp katılımcılarının (ve kampa başvuran adayların) herhangi bir şekilde rahatsız edilmeleri konusunda hassas davranmaya devam etmektedir. Tıpkı bu olayda olduğu gibi derneğe kişilerin rahatsızlıklarını iletmeleri ve şikayet etmeleri durumunda konu etraflıca araştırılarak raporlaştırılmaktadır. Yapılan tüm şikayetler ve sonuçları da arşivlenmektedir. Dernek disiplin kurulunun gerek görmesi durumunda soruşturma da açılmaktadır.

LKD, 3 sene kadar önce gerçekleşen bu olay ile ilgili bugüne kadar tarafların kendileri ve kendi üyeleri dışında bir açıklama yapmamıştır. Ancak Deniz Parlak’ın senelerdir sürdürdüğü karalama kampanyasını sürekli tırmandırması nedeniyle bu açıklamayı yapma ihtiyacı hissedilmiştir.

20 yılı aşkın süredir Türkiye’deki özgür yazılım topluluğuna çatı görevi gören Linux Kullanıcıları Derneği, Türkiye’nin en büyük ikinci bilişim sivil toplum kuruluşu konumundadır.

Dünyada benzeri olmayan bir gönüllü organizasyonu ile yaz kampı ve kış kampı etkinliklerinde onbinlerce katılımcıya ücretsiz olarak özgür teknolojilerin eğitimini veriyoruz.

Ülkemiz için özgür ve açık kaynak kodlu teknolojileri her geçen gün daha da önem kazanırken, bizler de üzerimize düşen görevi yerine getirmeye devam edeceğiz.

24 Haziran 2019

Yorum yapma kapalı.

-->
 • Language

 • Sosyal Ağlarda LKD :
 • Bağlantılar

  • Facebook
  • Twitter
  • FriendFeed
  • Google Plus
  • Identi.ca